19.5 C
Zurich
Saturday, June 19, 2021

Promovohen librat “Misioni” dhe “Çështja Çame gjatë Luftës së Dytë Botërore”

  Shoqata Patriotike "Çamëria" me rastin e 30-vjetorit të themelimit organizoi promovimin e librave “Misioni" të shkrimtarit Hekuran Halili dhe “Çështja Çame gjatë Luftës së...

Kursi për ndryshim dhe traditat e luftërave çlirimtare, kjo do të jetë Kosova e...

Zgjedhjet e 14 shkurtit, nuk janë të jashtëzakonshme vetëm për shkaqe formale e procedurale, por edhe për shkak të frymës së ndryshimit që imponojnë....

WILHELM TELL – PERSONAZH KRYESOR MITOLOGJIK DHE HISTORIK ZVICRAN

Për këtë personazh të rëndësishëm të Historisë së Shtetit Helvetik (Zviceran) kanë shkruar shumë figura të njohura të fushës së Artit dhe Letërsisë në...

“Ilirët” Lozanës, prijatarë të kulturës shqiptare në Zvicrën frankofane

  Nga një bisedë me kryetarin e kësaj shoqërie, Ilir Bytyqi, mësojmë se SHKA “Ilirët” nga Lozana është formuar më 1 Nëntor 1994 në saje...

Drejtësi sociale domethënë, të luftohet çdo lloj diskriminimi

Përkundër luftës me dekada barazia mes burrave dhe grave në Zvicër deri në ditën e sotme nuk është arritur. Greva e grave e vitit...

Luljeta Ademi: Kosova ende pa Shkollë Kombëtare të Baletit

Luljeta Ademi ka lindur më 26.04.1987 në Prishtinë, Kosovë. Ështe balerinë që nga viti 2000.  Luljeta është pjesë e gjeneratës së parë të balerinëve të...

Muze

Shën Pali Arbëresh, ku bashkëjetohet me gjuhën e traditat e të parëve

Këtë fillim javë në kuadër të prezantimeve lokaliteteve arbëreshe ju njoftojmë me Shën Palin Arbëresh apo it: San Paolo Albanese, një fshat dhe komunë...

Vakarici apo Vaccarizzo Albanese në Kalabri ku të presin me bujari

  Kjo qytezë arbëreshe me mbi 1300 banorë në provincën e Cosenzës në Kalabri, themeluar rreth vitit 1470, pas vdekjes së heroit tonë kombëtar, një...

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Postimet e Fundit

Sot 54 vjet lindi Ansambli “Kastriotët” nga Ferizaj

18 Qershori 1967, është data kur lindi ansambli i Këngëve dhe valleve “Kastriotët nga Ferizaj, ndaj edhe sot nga pozita e kryetarit të parë...

Përurimi i veprës së profesor Vaxhid Sejdiut, një shëmbëlltyrë atdhetarie

Isuf Ismaili Në begatinë kulturës, arsimit e ndërgjegjes shqiptare, radhiten misionarët e gjuhës shqipe, mësuesit dhe veprimtarët shqiptarë në mërgatë, të cilët kanë vepruar e...

 Në Wattwil të Zvicrës, u bë prezantimi i librit “Shkolla Shqipe në Kantonin e...

Të dielën me datën 13 Qershor 2021, mësuesi Dr. Vaxhid Sejdiu prezantoi para mysafirëve, mësuesve dhe prindërve të shkollës shqipe librin “Shkolla Shqipe në...

Zgjedhja e Editorit

Miti vaksinë: Zhvillimi i vaksinave

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Miti vaksinë: Efektet anësore

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Miti vaksinë: Steriliteti

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...