10.9 C
Zurich
Sunday, April 11, 2021

Kritikat për Botërorin e futbollit 2014 „PLAÇKITJA MË E MADHE HISTORIKE!“

Romario është ish ylli i futbollit, i cili ndihmoi që Kampionati Botëror të zhvillohet në atdheun e tij Brazil. Si politikan i majtë, ai...

Iniciativa popullore zvicerane Ecopop

NEOKOLONIALE DHE ASPAK EKOLOGJIKE Në sesionin e sivjetmë veror Parlamenti zviceran ka refuzuar qartas iniciativën Ecopop. Ajo megjithatë parashihet të hidhet në votim popullor në...

Një eksperiencë e shkëlqyer me afaristët e mërgatës mbarëshqiptare në Kosovë

Kjo eksperience me çoj sa nëpër Kosovë, fal një z. Nazar Mehmeti sa në Prespë apo Teksas, sa në Tetovë apo Gostivar dhe krejt kjo duke...

Të rinjtë e Biel-Biennes bëjnë me shtëpi një familje prishtinase

Shoqata “Rinia Humanitare në Zvicër”, përmes një koncerti, me mbështetjen e familjeve, grupeve artistike dhe të donatorëve, arriti të grumbullojë 11 mijë franga për...

Studentët shqiptarë të Cyrihut, simbol rrite, imazhi e bukurie

Studentët shqiptarë të Universitetit të Cyrihut, me prejardhje nga të gjitha trojet etnike, të organizuar në kuadër të shoqatës “Studenti” , çdo pranverë tubohen...

Me emrin e Agim Ramadani ndërlidhet edhe bashkimi i faktorit ushtarak e politik

Theksoi në manifestimin kulturor-përkujtimor, komandant i Brigadës “138 Agim Ramadani, Rrustem Berishai, i cili tha se edhe punët rreth kompleksit të varrezave në Koshare...

Muze

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Me muzeun arkeologjik të Korçës, prointgra përmbyll vitin me 48 muze shqiptare

Ndonëse është amortizuar në masë, ky muze që është ndërtuar në vitin 1985 brenda tij ruan plot 1.200 objekte, të cilat datojnë prej epokës...

Shtëpia muzeale e Filip Shirokës në Shkodër, josh me stil e traditë  

Pas zhgënjimeve që përjetova tek shtëpitë e figurave të shquara kombëtare në pjesë të ndryshme të Shqipërisë, sidomos me shtëpinë e vëllezërve Frashëri në...

Postimet e Fundit

Në Stokholm, libër i rrallë për heroin tonë kombëtar, botuar 220 vjet më parë

Libri “I madhi Castriot ME LLAGAP Skënderbeu Mbreti i Shqipërisë, Duka i Madh i Epirit” i autorit Zannovich,( botuar në Stockholm në 1788),përkthyer nga...

Prend BUZHALA: SELAJDIN GASHI, PËRKTHYES, POET, ROMANSIER, VEPRIMTAR

  - Homazh për Selajdin Gashin ( 1962 – 10 prill 2021),  që dje shkoi në amshim- Kohë e rëndë, që po na i rrëmben...

NË 22 VJETORIN E BETEJËS SË KOSHARES

Marrë nga libri „Këtu jam për t’i luftuar armiqët Monografi për dëshmorin e kombit Xhemajl Fetahaj“ - nga Ibish Neziri Rënia e Agim Ramadanit Ushtarëve të lodhur...

Zgjedhja e Editorit

1975-1982 KRIJIMI I LËVIZJES PËR PAVARËSINË E KOSOVËS (PKMLSHJ-LRSSHJ)

«Në vitin 1981 u shtrua kërkesa për konstituimin e Kosovës në Republikë. Në prapavijën e kërkesës qëndronte besimi se problemi shqiptar në Jugosllavi esencialisht...

Portrete martirësh

Jeta dhe vepra e Afrim Abazit, anëtarit aktiv dhe njërit nga udhëheqësit e Organizatës së Rinisë (ORK) të PKMLSHJ, lidhet ngushtë me lëvizjen revolucionare...

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

NJOFTIM PËR MEDIA nga Zëri progresiv dhe prointegra.ch Hilmi Gashi, Zvicër, 27 shkurt 2021 Në konferencën e sotme vjetore të Migrant*eve Socialdemokratë të PS Zvicër u...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...