11.7 C
Zurich
Tuesday, October 20, 2020

Shqipja injorohet në aeroportin e Prishtinës e favorizohet në atë të Cyrihut!

Lajmi se në aeroportin e Prishtinës , se tiketat në parking lëshohen vetëm në gjuhën turke, u prit me habi e zemërim edhe nga...

NJË KOSOVË (DHE NJË KOMB SHQIPTAR) NË ZVICËR

"Shqiptarët e Zvicrës - 1001 pamje", e autorit Rexhep Rifati është një vepër që e paraqet IMAZHIN shqiptar në Zvicër në dritën MË POZITIVE...

„Shqiptarët e Zvicrës -1001 pamje“ – mund të porositet edhe me postë

Libri i sapodalë nga shtypi „Shqiptarët e Zvicrës -1001 pamje“ tash e tutje mund të porositet edhe me postë Çmimi CHF 99.- + CHF 11.- shërbimi...

Shqiptarët si të pa qenë?!

Në një artikull kryesor mbi Bullgarinë, autori Laurent Geslin në të mirënjohurën “Le Monde diplomatique“ të datës 13.12 2013, një pjesë prej 143 rreshtave...

Lamtumirë Tahir Z. Berisha!

Në Londër, ku jetonte prej vitesh, në moshën 85 vjeçare, ndërroi jetë veterani i arsimit dhe veprimtari i çështjes kombëtare, publicisti Tahir Z. Berisha,...

Urime festat e fundvitit!

24 dhjetor 2013 Kuvendi i Shqiptarëve te Zvicrës uron gjithë bashkatdhetarët e besimit të krishterë në Zvicër dhe ne mbarë boten me rastin e festës...

Muze

Sofrat muzeale, dhunti e bujarisë dhe mikpritjes shqiptare

Këtë fillim javë, si çdo të hëne artefakte nga muzetë dhe kullat shqiptare: fotot e 15 sofrave nga trojet e ndryshme arbërore, që kapa...

Odat muzeale, institucione ku u kalit besa dhe trimëria shqiptare

Këtë prezantim prej 16 odash, po e nis nga oda e famshme e kullës së Binak Alisë në Bujan të Malësisë së Gjakovës (rrethi...

Vizitë Muzeut të Ersekës: ekspozita e “Marubit” të Kolonjës – Dhimitër Vangjeli

Osman Osmani, Ersekë, 7 tetor 2020 Sot, me datë 7 tetor 2020, unë në cilësinë e njërit prej pjesëtarëve të stafit të portalit shqiptaro-zviceran prointegra.ch,...

Postimet e Fundit

Veshja e grave shqiptare të rajonit të Medvegjës, përplot kolorit e imagjinatë

Kjo veshje tradicionale përfaqëson në përgjithësi trashëgiminë kulturore autentike te popullatës shqiptare ne Malësinë e Galabit, ndërsa motivet zbukuruese në këtë veshje shfaqen në...

Sofrat muzeale, dhunti e bujarisë dhe mikpritjes shqiptare

Këtë fillim javë, si çdo të hëne artefakte nga muzetë dhe kullat shqiptare: fotot e 15 sofrave nga trojet e ndryshme arbërore, që kapa...

Bedri TAHIRI: Tufë  poezish të lindura në kohë të pandemisë

  Bedri TAHIRI KARANTINA Sigurisht na është ber ves Ta harrojmë prore historinë Nuk e di kur ishte kështu E gjithë bota në karantinë Pa betejë, luftë a përleshje Përveçse një si...

Zgjedhja e Editorit

Vlerësimi kritik i Studimit “Diaspora si forcë shtytëse për zhvillim në Kosovë: mit apo...

Për shkak se tematika në fjalë nuk ka humbur nga aktualitetit dhe pasi që ajo edhe më tej është një ndër preokupimet kryesore shoqërore...

Më e rëndësishme se kurrë ndonjëherë: Të ndalohet rritja e rasteve të infektimit.

Informacione të rëndësishme rreth koronavirusit të ri “Covid-19“ dhe rregullave për higjienën dhe sjelljen   Më e rëndësishme se kurrë ndonjëherë: Të ndalohet rritja e rasteve të...

Manifestim i sukseshëm i sindikalistëve shqiptaro-zviceranë edhe përkundër pandemisë

Të enjten mbrëma, me 15 tetor 2020, në “Volkshaus” të Cyrihut u mbajt një tubim informativ me temën “Ligji i ri për të huajt...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...