1.8 C
Zurich
Thursday, November 26, 2020

PO ALBIN KURTIT, JO ZAJEDNICËS!

Ne qytetarë të Tiranës, intelektualë, pedagogë, artistë, studentë, me besimin se vullneti i popullit do të frymojë politikat kombëtare, shprehim sot mbështetjen e plotë...
Sommer 2013: Topalli kandidiert als Bürgermeister seiner Heimatstadt Ferizaj – erfolglos. Foto: Mattias Greuter

«Der Anzug der Diktatur ist zu klein für ein Volk, das in Freiheit leben...

  Der Schaffhauser Faton Topalli über die Unruhen im Kosovo und seine Verhaftung «Der Anzug der Diktatur ist zu klein für ein Volk, das in...

Die neusten Ereignisse in Kosova – Polizeiliche Gewalt von autoritäre Regime angeordnet

Nach dem Ende der friedlichen Kundgebung am Freitagabend, den 28. November 2015 in Prishtina, den Hauptstadt der Republik Kosova, stürmten Hunderte von Spezialeinheiten der...

Shkrimtarët nga mërgata kujtojnë veprën e Martin Camajt

Në Kuvendi i Dytë të Lidhjes se Krijuesve të Mërgatës, mbajtur në Koblenz të Gjermanisë, pos kumtesave dhe ndarjes së Çmimit “Martin Camaj”, që...

FC “Kosova” sjellë Kupën Mbarëkombëtare në Cyrih

Ndeshja në kohën e rregullt u përmbyllë me rezultat të barbarët 0:0, për të vazhduar me ekzekutimin e penaltive, meqë rast futbollistët e FC...

Klubi futbollistik “Kosova” nga Cyrihu pritet me shumë simpati në Kosovë

Ekipin nga Zvicra që zhvillon nesër një ndeshje revyale me KF “Feronikeli” nga Drenasi, (e martë në orën 13:00, stadiumi i Drenasit) e takuan...

Muze

Mërgimtari nga Malësia e Madhe që barti një muze tej Atlantikut !

Ky muze në qytetin Miçiganit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, themeluar nga Anton Marku Juncaj, një ish malësor i pasionuar pas verave etnografike,...

Muzeu i Peshkopisë me eksponate që nga neoliti  i hershëm  

Nëse keni në plan të vizitoni Peshkopinë, duhet të vendosni në agjendën tuaj dhe një ndalesë në Muzeun e Dibrës, i cili ndodhet në...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Postimet e Fundit

Koronavirusi: Nëse shfaqen simptoma kërkoni menjëherë dhe drejtpërdrejt që të kryhet testimi

Informohuni rregullisht mbi risitë përkitazi me rregullat, përmbajtjen dhe këshillat mbi pandeminë. Kështu mbroni veten dhe ndihmoni për ti mbrojtur të tjerët! Në informacionin...

Mësuesi nga Heshtova e Zagories, që bazat e shkollës shqipe i vuri në Rahovec...

  Një nga nxënësit më të mirë të Normales së Elbasanit, Stathi (Dhimitri) Kostari, i lindur me 15 dhjetor të vitit 1920, në Hoshtevë të...

Kongresi i Manastirit i trajtuar nga Prof. Dr. Valter Memisha

Prof. dr. Valter Memisha: “Kongresi i Manastirit, ngjarje përcaktuese në rrugëtimin shqiptar “Një komb-një gjuhë”. Fjalë e mbajtur më 22  nëntor 2017, në Manastir, në Konferencën...

Zgjedhja e Editorit

NJOFTIM – Intervistë ekskluzive Rita Ora pjesë e konferencës Diaspora Flet 2020

Sot zhvillohet dita e 3-të e konferencës virtuale “Diaspora Flet 2020”. Konferenca përmbyllet me një maratonë diskutimesh mbi çështjet që lidhen me angazhimin e...

Diaspora Flet 2020 – Dita e 2-të: Si mund të rikanalizojmë remitancat dhe të...

Mes shqiptarëve, gatishmëria për të dhuruar para, kohë dhe ekspertizë për vendet e origjinës dhe të tjerët nuk ka munguar asnjëherë. Por, me kalimin...

Hilmi Gashi zgjidhet në parlamentin e Muri-Gümlingen të Kantonit të Bernës

Partia e gjelbër e Muri-Gümligen në Kantonin e Bernës ka fituar pesë mandate në parlament të komunës. Në mesin e të zgjedhurve është edhe...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...