16.2 C
Zurich
Wednesday, July 15, 2020

Aktualitete

Delegacion i Forumit rinor të PShDK-së pjesëmarrës në Kongresin e JCVP-së së Zvicrës

Delegacioni nga Kosova, i prirë nga kryetari i Forumit rinor të PShDK-së i Arion Thaqi, takoi shumicën e delegacioneve nga radhët e 15 vendeve...

Promovim

Shoqata e Krijuesve Shqiptarë në Zvicër fton të gjithë autorët dhe dashamirët e librit në përurimin e librit: “SY MË SY ME JETËN” Biografi e Mehmet Kajtazit Botues :...

Das SWIKOS Kurzfilmfestival wird 2013 bereits zum siebten Mal durchgeführt

Das SWIKOS Kurzfilmfestival wird 2013 bereits zum siebten Mal durchgeführt. 15/16. November 2013 - Stadt Casino Basel 2013 findet SWIKOS mit einem neuen Konzept an zwei...

DFREX: “DER WEG IST DAS ZIEL”

Kantautori Shqipton Rexhaj së bashku me kolegun e tij Dave Fryman (DFREX) me këngën "Der weg ist das ziel", po ecin me shpresë se...

Manifestim i radhës i Projektit 2013 nga shoqata “Parandalo”

Cilat dukuri shoqërore nxisin dhunë tek të rinjtë dhe në familje Ju ftojmë të merrni pjesë në ligjëratën e katërtë dhe të fundit për këtë...

Integras – Takim informativ për zgjedhjen e profesionit për prindër dhe të rinj në...

Offertë Shoqëruesit më të rëndësishëm për të rinjtë gjatë procesit të kërkimit të profesionit, janë prindërit e tyre. Këtë rrol mund ta përmbushni më mirë, nëse...

Muze

Muzeu i traditës në Sarandë, që fle mbi gërmadha të një antikiteti të hershëm

Gjatë vizitave në Muzeun e traditës në Sarandë, drejtori Luan Sejdini, na tha se ky muze, ndonëse qëndron mbi gërmadha të një antikiteti të...

Muzeu i Gjirokastrës me identitet të dyfishtë historik  

Edhe pse ky muze etnografik identifikohet si shtëpia e Enver Hoxhës, brenda nuk gjen asgjë që ka lidhje me jetën e tij apo me...

Muzeu Shtetëror i Kristaleve dhe Mineraleve – Trepça

Në këtë muze janë ekspozuar mbi 1900 eksponate kristalore, edhe atë mbi 65 lloj kristalesh, shumica nga nëntoka e këtushme, por  edhe disa ekzemplarë...

Postimet e Fundit

Muzeu i traditës në Sarandë, që fle mbi gërmadha të një antikiteti të hershëm

Gjatë vizitave në Muzeun e traditës në Sarandë, drejtori Luan Sejdini, na tha se ky muze, ndonëse qëndron mbi gërmadha të një antikiteti të...

Plazhet e Ksamilit përplot pushues, sikur nuk “ndien” erë pandemie!  

Moti i bukur që po mbretëron në këtë perlë të Jonit, ka tërheq edhe mjaftë mërgimtarë, ndërsa që vetëm nga Kosova, konfirmohet zyrtarisht për...

Kalaja dymijëvjeçare e Elbasanit, që kishte 26 kulla

Elbasani njihet si qytet i lashtë, ku monumentet kulturore janë nga më të rrallat që mund të preken në Shqipërinë e Mesme. Një prej...

Zgjedhja e Editorit

Një hap i mirë politik i qytetit të Bernës

Berna synon një mbrojtje më të mirë juridike për të huajt që rrezikojnë t’i humbin disa të drejta për shkak të pranimit të ndihmës...

Migrantet/ët në Cyrih mbrojnë lëvizjen e lirë të personave

Cyrih, 07.07.20 Në Cyrih është themelua një kolektiv kundër iniciativës së SVP/UDC e cila synon të ndërpresë lëvizjen e lirë të njerëzve. Kolektivi, i krijuar...

Lufta kundër pandemisë me pasoja për pushimet verore për mërgimtarët

Vendimi i qeverisë zvicerane, pak para fillimit të sezonit të pushimeve verore, për vendosjen e karantinës 10 ditore për qytetarët, të cilët kthehen në...

Kuzhina

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...