19.5 C
Zurich
Saturday, June 19, 2021

Grupit “Rinia” në Zvicrës iu dorëzua shpërblimi i komunës prej 10 mijë frangash

Pas sportistëve shqiptarë, në Zvicër vëmendje e dukshme po i kushtohet edhe kulturës shqiptare. Në këtë vazhdë do shikuar manifestimin e mbrëmshëm  në lokalitetin...

NJË VEPËR ME SHUMË INTERES PËR SKËNDERBEUN

Nga Dr. Nazmi Beqiri Në fund të shtatorit në adresën time elektronike më arriti një libër në dorëshkrim për Skënderbeun nga autori Branisllav Sinadinovski Fillova ta...

Në Cyrih mirëpritet vepra më e re e autorit Agim Sylejmani

Të premten e kaluar, më 23 Mars 2018, në njërën nga sallat e Shkollës Benedict të Cyrihut u bë promovimi i librit "Rrëfime nga...

Kardiokirurgjia e “Triemlit” të Cyrihut, kremton 30 vjetorin në krye me prof. Dr. Omer...

Ende pa shkel të 50-tatë, njëri ndër shqiptarët më të arrirë në fushën e mjekësisë në shtetin helvetik, kardiokirurgu i famshëm shqiptar, Omer Xhemaili...

Qëndresa Sadriu: Ju falënderojë të gjithëve perzemërsisht për përkrahjen Tuaj!

Falënderimi publik i deputetes së porsazgjedhur shqiptaro-zvicerane Qëndresa Sadriut Deputetja e parë e porsazgjedhur shqiptaro-zvicerane në parlamentin kantonal të Cyrihut, Qëndresa Sadriu, në pamundësi për...

Me rastin e 37 vjetorit të demonstratave të vitit 1981 për Republikë e Vetëvendosje

Në vijim do të publikojmë Kallëzimin penal të Shërbimit të Sigurimit Shtetëror kundër Organizatës për Republikë - PKMLSHJ. Si i tillë ky dokument paraqet...

Muze

Shën Pali Arbëresh, ku bashkëjetohet me gjuhën e traditat e të parëve

Këtë fillim javë në kuadër të prezantimeve lokaliteteve arbëreshe ju njoftojmë me Shën Palin Arbëresh apo it: San Paolo Albanese, një fshat dhe komunë...

Vakarici apo Vaccarizzo Albanese në Kalabri ku të presin me bujari

  Kjo qytezë arbëreshe me mbi 1300 banorë në provincën e Cosenzës në Kalabri, themeluar rreth vitit 1470, pas vdekjes së heroit tonë kombëtar, një...

Sot në 122 vjetor, kujtojmë Kuvendit të Lidhjes së Pejës në krye me Haxhi...

Pikërisht 122 vjet më parë, më 23 janar 1899 nën kërcënime të reja për tokat shqiptare, në Pejë u mblodh një kuvend me 500 pjesëmarrës nga vilajetet...

Postimet e Fundit

Sot 54 vjet lindi Ansambli “Kastriotët” nga Ferizaj

18 Qershori 1967, është data kur lindi ansambli i Këngëve dhe valleve “Kastriotët nga Ferizaj, ndaj edhe sot nga pozita e kryetarit të parë...

Përurimi i veprës së profesor Vaxhid Sejdiut, një shëmbëlltyrë atdhetarie

Isuf Ismaili Në begatinë kulturës, arsimit e ndërgjegjes shqiptare, radhiten misionarët e gjuhës shqipe, mësuesit dhe veprimtarët shqiptarë në mërgatë, të cilët kanë vepruar e...

 Në Wattwil të Zvicrës, u bë prezantimi i librit “Shkolla Shqipe në Kantonin e...

Të dielën me datën 13 Qershor 2021, mësuesi Dr. Vaxhid Sejdiu prezantoi para mysafirëve, mësuesve dhe prindërve të shkollës shqipe librin “Shkolla Shqipe në...

Zgjedhja e Editorit

Miti vaksinë: Zhvillimi i vaksinave

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Miti vaksinë: Efektet anësore

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Miti vaksinë: Steriliteti

Zhvillimi dhe ndikimet e vaksinës dhe çështja e infertilitetit Enti Federal për shëndetësi i Zvicrës ka prodhuar tri video me nëntituj edhe në shqip për...

Kuzhina

  Në një konferencë për shtyp mbajtur më 6 Nëntor 2020, në Lindau të Kantonit të Cyrihut, u promovua djathë i ri me shije tradicionale...

Magjet muzeale, relikte me vlerë të trashëgimisë kombëtare 

  Gjatë udhëtimeve të mija nëpër muze dhe kullat shqiptare,përmes objektivit fiksova edhe disa nga magjet tona, që ruhen si relikte të së kaluarës, por...

Ylber Bibaj, kuzhinier i shquar në njërin nga restorantet më reprezentative të Cyrihut

Ky kuzhinier me prejardhje nga Ferizaj, që nga viti 2013 punon në Restorantin vegjetarian HILTL AG në Cyrih, që njihet si ndër më të...