1.5 C
Zurich
E hënë, 30 Mars, 2020

gazmend freitag - rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem të bëni një tjetër kërkim

PIKTURA MË E BUKUR DHE MË E THELLË E GAZMEND FREITAG

ASIE DUKA Piktura është poezi, është muzikë, është epokë, është ekzistencë njerëzore, është natyrë. Gazmend Freitag: Ismail Kadare, 2014 Piktura më e bukur dhe më e thellë;...

EDHE NJË MONOGRAFI E THUKËT PËR MËSIMIN SHQIP NË AUSTRI

Më 6 shkurt 2020, Shtëpia Botuese dhe Shtypshkronja »LenaGraphic», me pronar Hajadar Fejzullahun, e cila është më prestigjiozja në gjithë trojet shqiptare, nxori në...

Promovohet monografia „Mësimi shqip në Austri“

Dr.Sabri Kiqmari, “Monografi e cila na solli një dokument të mirë si ringjallje e gjithë asaj përpjekje për hapjen e mësimit shqip të veprimtarëve...

Muze

Kalaja e Ulqinit, kompleks muzeal që nga civilizimi pellazgo-ilir

    Ulqini, si rrallë ndonjë qytet shqiptar, hapsirën qendrore të kalasë e ka shndërruar në një ambient të rëndësishme kulturo -historiko, duke ekspozuar brenda asaj...

Muzeu i Shtjefën Ivezajt, në Lekaj të Malësisë, një thesar i rrallë kombëtar

Ky muze privat, i themeluar brenda shtëpisë Ivezaj, më 1 Maj 2002, me premisa të një muzeu të vogël kombëtar, nuk financohet nga asnjë...

Shtëpia e Pavarësisë “Dr. Ibrahim Rugova”, vatra ku u farkua shtetësia

Shtëpia e Pavarësisë “Dr. Ibrahim Rugova”, vatra ku u farkua shtetësia Ndër muzetë që tërheq interesimin e shumë vizitorëve në Prishtinë është Shtëpia e...

Kuzhina

Pasta me brokoli

Pasta me brokoli Përbërësit që iu nevojiten për përgatitjen e kësaj recete janë: Pasta 1 tufë brokoli Ajkë Qumësht Parmesan Erëza Mënyra e përgatitjes: Së pari në një tenxhere me ujë dhe kripë...

Lazanje

Lazanje Përbërësit që iu nevojiten për këtë recetë janë: 1 qepë 2 karrota 3 selino 100gr mish vici I tymosur 400gr mish I bluar 200 gr sos domatesh 1 gotë qumësht Djathë parmeza 1...

Recel Kumbulle

Recel Kumbulle   Të gjithë ne mund të përgatisim lloje të ndryshe të receleve në shtëpitë tonna dhe ato ti përdorim qoftë për ëmbëlsira, qoftë për...

Postimet e Fundit

Kalaja e Ulqinit, kompleks muzeal që nga civilizimi pellazgo-ilir

    Ulqini, si rrallë ndonjë qytet shqiptar, hapsirën qendrore të kalasë e ka shndërruar në një ambient të rëndësishme kulturo -historiko, duke ekspozuar brenda asaj...

Në 140 vjetorin e lindjes, përkujtojmë Mit’hat Frashërin, diplomat, shkrimtari dhe politikan

Mit’hat Frashëri i biri i atdhetarit të shquar Abdyl Frashërit që la gjurmë të pashlyera në disa nga periudhat më kritike për kombin, i...

Gjuha shqipe- palca e kombit

   U përmend në Kuvendin e LAPSH-it “Naim Frashëri” në Zvicër, më 28 Mars 2010, ku problemet me të cilat ballafaqohet mësimi plotësues mbetën nën...

Zgjedhja e Editorit

Apeli mbipartiak i politikanëve zviceran mbi zhvillimet në Kosovë

Deklaratë mbipartiake për situatën aktuale në Republikën e Kosovës Bernë, 20.3.20 Zvicra ishte një nga vendet e para që njohu pavarësinë e Republikës së Kosovës. Të...

MËSIMI NË SHTËPI – U DH Ë Z I M E

Hazir MEHMETI, mësues Shumë vende mbyllen shkollat për shkak të COVD19. Çfarë do ndodhë me mësimin? A kanë mundësi prindërit të motivoj fëmijët e tyre për...

Koronavirusi: Të drejtat e juaja si punëmarrës/e

Në vijim të këtij informacioni të rëndësishëm për punëtoret dhe punëtoret në Zvicër do të gjeni dhe të lexoni edhe vegët me informacione të...