1 C
Zurich
E enjte, Shkurt 21, 2019

Postimet e fundit

Marrëveshja për sigurimet shoqërore me Kosovën – Po afron fundi i diskriminimit disavjeçar!

Sot, Komisioni për Siguri Sociale dhe Shëndetësisë i Senatit të Zvicrës ka kërkuar njëzëri miratimin...

Remzi Barolli – i dënuari me 101 vjet burg nga regjimi komunist

Nga Hajro HAJRA Një rrëfim autentik, i jetuar dhe i pazbukuruar, i nxjerrë nga kujtesa e...

Deputeti Zviceran: Kosova është e rëndësishme për Zvicrën

Carlo Sommaruga, deputet i parlamentit të Zvicrës, ish kryetar i Komisionit parlamentar të politikës së...

Diasporë

Remzi Barolli – i dënuari me 101 vjet burg nga regjimi...

Nga Hajro HAJRA Një rrëfim autentik, i jetuar dhe i pazbukuruar, i nxjerrë nga kujtesa e skalitur, por jo e fjetur, e shqiptarit që ka...

Shoqata “Bashkimi” e Ushterit në 25 vjetorin e saj përforcon aktivitetin

Kjo shoqatë tash me petk kulturor, që tubon 60 anëtarë moshash të ndryshme, me prejardhje nga të gjitha trojet tona etnike, veprimtarinë e saj...

Kulturë

Shoqata “Bashkimi” e Ushterit në 25 vjetorin e saj përforcon aktivitetin

Kjo shoqatë tash me petk kulturor, që tubon 60 anëtarë moshash të ndryshme, me prejardhje...

Vëllezërit arbëresh, ngritën në lartësi krahas këngës edhe emocionet e publikut

Grupi artistik “Vëllezërit Arbëreshë” nga Frasnita e Kalabrisë, në koncertin e organizuar në Friburg të...

Program festiv në Mönchaltorf kushtuar Ditës së pavarësisë së Kosovës 

Mbrëmë në lokalitetin Mönchaltorf, të kantonit të Cyrihut u mbajt një tubim me një program...

Ekonomi

Zvicra një nga partnerët më të rëndësishëm zhvillimor të Kosovës

Potencoi ambasadorja e Kosovës ne Bernë, Nazane Breca, me rastin e pritjes së trupit diplomatik për nderë të 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës,...

Zvicër: Sa do të jetë pensioni i juaj i pleqërisë i...

Kështu mund të shihni pasqyrimin e AHV/AVS suaj  Kush mendon „AHV/AVS (Sigurimi i pleqërisë dhe trashëgimtarëve) ecën automatikisht“, në pleqëri mund të befasohet keqas. Ia...

Sport

Kampionati botëror në futboll 2022 – Kushte më të mira pune falë sindikatave

Punëtorët e ndërtimtarisë, të cilët ndërtuan infrastrukturën për botërorin 2022 në futboll, punonin dhe jetonin...

Albiani e Benjamini me dygolësh

Benjamin Kololli ka shënuar dy herë në fitoren e Laussane ndaj Luganos në udhëtim. Mbrojtësi...

Shënojnë Ajeti e Zeqiri

Albian Ajeti ka shënuar në fitoren e thellë të Baselit, 4-1, ndaj Laussane. Ai kaloi...

Postimet e Fundit

Marrëveshja për sigurimet shoqërore me Kosovën – Po afron fundi i diskriminimit disavjeçar!

Sot, Komisioni për Siguri Sociale dhe Shëndetësisë i Senatit të Zvicrës ka kërkuar njëzëri miratimin e Marrëveshjes së Sigurimeve Shoqërore me Kosovën. Kjo hap...

Remzi Barolli – i dënuari me 101 vjet burg nga regjimi komunist

Nga Hajro HAJRA Një rrëfim autentik, i jetuar dhe i pazbukuruar, i nxjerrë nga kujtesa e skalitur, por jo e fjetur, e shqiptarit që ka...

Deputeti Zviceran: Kosova është e rëndësishme për Zvicrën

Carlo Sommaruga, deputet i parlamentit të Zvicrës, ish kryetar i Komisionit parlamentar të politikës së jashtme, kandidat për Dhomën e Shteteve (Senatin) në prag...

Shoqata “Bashkimi” e Ushterit në 25 vjetorin e saj përforcon aktivitetin

Kjo shoqatë tash me petk kulturor, që tubon 60 anëtarë moshash të ndryshme, me prejardhje nga të gjitha trojet tona etnike, veprimtarinë e saj...

Vëllezërit arbëresh, ngritën në lartësi krahas këngës edhe emocionet e publikut

Grupi artistik “Vëllezërit Arbëreshë” nga Frasnita e Kalabrisë, në koncertin e organizuar në Friburg të Zvicrës, në kuadër të 11 vjetorit te Pavarësisë së...

Zgjedhja e Editorit

Deputeti Zviceran: Kosova është e rëndësishme për Zvicrën

Carlo Sommaruga, deputet i parlamentit të Zvicrës, ish kryetar i Komisionit parlamentar të politikës së jashtme, kandidat për Dhomën e Shteteve (Senatin) në prag...

Shoqata “Bashkimi” e Ushterit në 25 vjetorin e saj përforcon aktivitetin

Kjo shoqatë tash me petk kulturor, që tubon 60 anëtarë moshash të ndryshme, me prejardhje nga të gjitha trojet tona etnike, veprimtarinë e saj...

Vëllezërit arbëresh, ngritën në lartësi krahas këngës edhe emocionet e publikut

Grupi artistik “Vëllezërit Arbëreshë” nga Frasnita e Kalabrisë, në koncertin e organizuar në Friburg të Zvicrës, në kuadër të 11 vjetorit te Pavarësisë së...

17 shkurt 1982- Një datë me ambicie ende të papërfunduara

Shënim i datave historike: Me 17 shkurt 1982 u themelua Lëvizja shqiptare për Republikë Me rastin e krijimit të Lëvizjes për Republikën (shqiptare) e...

U mirëprit në Cyrih libri i ushtarit vullnetar gjerman të UÇK-së

Mbrëmë, më 8 Shkurt 2019, në ambientet e GZ Sebach të qytetit të Cyrihut, u promovua libri  “Frymë Lufte" të autorit Roland Bartetzko një...