26.8 C
Zurich, CH
Thursday, August 16, 2018

Postimet e fundit

Raportet Diasporë-Mëmëdhe: “Aspekti ekonomik theksohet së tepërmi”

Intervistë me themeluesin e Qendrës profesionale për çështje migracioni prointegra.ch, Osman Osmanin dhënë para gati...

DEPËRTIMI NUK ËSHTË DEPORTIM

Hajro HAJRA Pak muaj më parë u dëbuan, u përzunë, u deportuan nga Kosova disa shtetas...

Akademi përkujtimore për Skender Ibishin

Ftoheni të merrni pjesë: Të premten, më 6. Korrik 2018, në ora 12:00 Instituti Albanologjik i Kosovës,...

Diasporë

Raportet Diasporë-Mëmëdhe: “Aspekti ekonomik theksohet së tepërmi”

Intervistë me themeluesin e Qendrës profesionale për çështje migracioni prointegra.ch, Osman Osmanin dhënë para gati 10 vitesh portalit (të diasporës zvicerane) swissinfo.ch Vega e intervistës...

Shërbimet publike – Mjeti më i mirë integrues

Nga Dore Heim, sekretare qendrore në Sindikatat e Bashkuara të Zvicrës (SGB/USS) Shërbimet publike (Service public) nuk bënë dallime mes të riut dhe plakut, grave...

Kulturë

DEPËRTIMI NUK ËSHTË DEPORTIM

Hajro HAJRA Pak muaj më parë u dëbuan, u përzunë, u deportuan nga Kosova disa shtetas...

Rrëfime nga lufta…. – pjesa e katërt

  … Një ditë, derisa isha duke kërkuar në tavanin e shtëpisë nëpër rreckat e vjetëruara,...

ABSM përmbyll me sukses vitin shkollor 2017/2018 – Jahresabschlussfest der ABSM am 21.06.2018

Nga Ulrich Schubert, Bazel 538 vetë nga mbi 50 vende morën pjesë në kurse gjermane dhe integruese...

Ekonomi

Përparimi shoqëror: një çështje kjo politike

Nga Andreas Rieger, ish bashkë-kryetar i sindikatës Unia. Ai është aktiv edhe më tej në lëvizjen sindikaliste evropiane. Prindërit dhe gjyshërit tanë në vite e...

Për dinjitetin dhe të drejtat e punëtorëve të ndërtimtarisë

Punëtorët  dhe sindikata e Zvicrës kërkojnë zëshëm: Duart larg nga pensioni me 60 vjet në ndërtimtari! Në fund të këtij viti skadon Kontrata Kombëtare e...

Sport

Kampionati botëror në futboll 2022 – Kushte më të mira pune falë sindikatave

Punëtorët e ndërtimtarisë, të cilët ndërtuan infrastrukturën për botërorin 2022 në futboll, punonin dhe jetonin...

Albiani e Benjamini me dygolësh

Benjamin Kololli ka shënuar dy herë në fitoren e Laussane ndaj Luganos në udhëtim. Mbrojtësi...

Shënojnë Ajeti e Zeqiri

Albian Ajeti ka shënuar në fitoren e thellë të Baselit, 4-1, ndaj Laussane. Ai kaloi...

Postimet e Fundit

Adem Demaçi do të kujtohet nesër për gjëra që s’na kujtohen sot

Po bëhet një javë nga ndarja nga jeta e Adem Demaçit dhe në opinioninin publik nuk po rreshtin së foluri për të. Si duket...

Raportet Diasporë-Mëmëdhe: “Aspekti ekonomik theksohet së tepërmi”

Intervistë me themeluesin e Qendrës profesionale për çështje migracioni prointegra.ch, Osman Osmanin dhënë para gati 10 vitesh portalit (të diasporës zvicerane) swissinfo.ch Vega e intervistës...

DEPËRTIMI NUK ËSHTË DEPORTIM

Hajro HAJRA Pak muaj më parë u dëbuan, u përzunë, u deportuan nga Kosova disa shtetas turq. Kjo bëri bujë të madhe dhe disa ditë...

Akademi përkujtimore për Skender Ibishin

Ftoheni të merrni pjesë: Të premten, më 6. Korrik 2018, në ora 12:00 Instituti Albanologjik i Kosovës, Prishtinë Gjithë jeta e Skender Ibishit që nga rinia e...

Rrëfime nga lufta…. – pjesa e katërt

  … Një ditë, derisa isha duke kërkuar në tavanin e shtëpisë nëpër rreckat e vjetëruara, gjeta edhe shumë fletore të mia të shkollës, të...

Zgjedhja e Editorit

Lufta dhe paqja

Aktualiteti shqiptar është lufta. Luftë politike, luftë etnike, luftë klasash e interesash. Në çdo vend shqiptar dhe në çdo log. Në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni,...

Në Arizonë të SHBA-ve film për luftën e Kosovës

Rina Hajra aktore, skenariste dhe producente e filmit “My Sekret War” (“Lufta ime e fshehtë”), është një vajzë e re shqiptare, e cila gjatë...

Në Panairin e “RÜGA 2018” edhe «Flexiprint GmbH»

Kjo firmë me pronare me pronare Adelina Rifati, inxhiniere e grafikës mori pjesë për herë të parë  në Panairin nga fusha e ekonomisë RÜGA...

Mbrëmje Humanitare

Pas ngjarjes së suksesshme humanitare në vitin 2016, shoqata "Vitia", për herë të dytë mori sfidën për të organizuar një mbrëmje kulturore me qëllim...

NË ZVICËR MBAHET TUBIM PËRKUJTIMOR PËR AGRON BAJRAMIN

Shkolla Shqiptare e Vallëzimit „Shota“ në Zvicër, më 6 prill 2018, në orën 19.00 në Hotel Zentrum Töss, Zürcherstrasse 106, 8406 Winterthur,  organizon tubim...

SHËRBIMET

  • Shërbimet dhe ofertat tona individuale
  • Ofertat tona për specialistë /
    institucione si dhe për mërgimtarë:
  • Të kuptuarit gjuhësor dhe kulturor
  • Puna e projektit me migrantët
  • Shërbime e oferta tjera të mundshme
  • Kostoja e shërbimeve
  • Llogaritjet