Lajmet e fundit
sqde
Home / Author Archives: Rexhep Rifati

Author Archives: Rexhep Rifati

U ngritën $41,395.00 në ngjarjen vjetore të ‘Aksionit për Nëna dhe Fëmijë’ në Yale Club të Nju Jork-ut

-New York, 10 Nëntor 2017 Fondacioni ‘Aksioni për Nëna dhe Fëmijë’ (AMC) nga Prishtina, Kosovë, mbajti mbrëmjen e saj të dytë bamirëse në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në Yale Club, New York City, më 8 nëntor 2016. Shumë mbështetës dhe dashamirë të punës së AMC-së u mblodhën për ta bërë këtë mbrëmje një sukses. Me mbi 70 musafir nga ...

Read More »

Aforizmat e Demakut në gjermanishte, promovohen në katër qytete të Zvicrës

Libri «Aforizma» në gjermanisht: „Aphorismen Das Positive Denken Im Leben“, i autorit Daut Demaku, brenda një jave u promovua në qytetet e Bernës, Solloturnit, Cyrihut e Baselit, duke u ofruar mundësinë lexueseve zviceran dhe përgjithësisht gjermano-folës që të njihen me mendimin pozitiv, që autori e ligjëron e popullarizon prej vitesh Nga Rexhep Rifati Promovimet e këtij libri që i organizoi ...

Read More »

Libri Pllanës hedh në pleh shkarravinat e shumta të akademikëve serb

Në Sallën e madhe të Xhamisë Internacionale “Xheneti” në St.Gallen të Zvicrës, të stolisur me flamurin kombëtar e flamujt shtetëror të Kosovës e Zvicrës, më 3 Nëntor 2017 u bë promovimi i librit enciklopedik  “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844- 1999”, të autorit Nusret Pllana, i përkthyer në 9 gjuhë botërore dhe i promovuar në mbi 50 qendra të ...

Read More »

Katundi i vjetër Kukaj po rritet me petkun e një etnofesti

Edicioni i tetë i Etno Festit në Kukaj nga viti në vit po avancon si në përmbajtje, ashtu edhe cilësi e fizionomi, me pjesëmarrjen e grupeve etno-grafike nga të gjitha trojet etnike Teksti e fotot : Rexhep Rifati Mbrëmë bashkë me qindra artdashës pata rastin të përcjelli Edicionin e tetë të Etno Festit në fshatin Kukaj, manifestim ky që nga ...

Read More »

Sot, kur “Kastriotët” e Ferizajt startuan triumfalisht në gjysmëshekullin e dytë!

Nga pozita e kryetarit të parë AKV “Kastriotët”- Ferizaj përshëndes tërë atë armatë artistësh që gjatë 50 vjetëve afirmuan në manifestime e festivale kombëtare e ndërkombëtare qytetin e tyre, por edhe duke kujtuar me respekt me dhjetëra anëtarë që më nuk janë në këtë botë, por që lanë gjurmë në veprimtarinë e bujshme të kësaj trupe artistike Shkruan: Rexhep Rifati, ...

Read More »

Shtatorja e Shën Terezës stolis edhe një qytet në Zvicër

Në praninë e qindra bashkatdhetarëve e miqve zviceranë në Wil, në një ceremoni inauguruese, përshkuar me një meshë e akademi për Nënën e madhe shqiptare me përmasa ndërkombëtare, foli dom Lush Gjergji, me prani edhe të ambasadores së Kosovës në Zvicër, Nazane Breca. Teksti e fotot Rexhep Rifati  Cyrih, 11 Qershor 2017 Zvicra tashmë nuk është vetëm vendbanim i rreth ...

Read More »